Министерският съвет на България прие Националната стратегия за борба с наркотиците за периода 2026-2030 г., която обединява усилията на 17 министерства и агенции под водещата роля на Министерството на здравеопазването. Новината беше обявена от министър-председателя Атанас Желязков, който подчерта, че 2025 г. е поставила рекорд по иззети наркотици и акцизни стоки в страната.
Два основни стълба и хоризонтални приоритети
Стратегията е изградена върху два основни стълба – ограничаване на предлагането и намаляване на търсенето. Първият стълб включва мерки, насочени към ограничаване на нелегалния пазар на наркотици чрез засилен контрол, превенция и наказателни действия. Вторият акцентира върху намаляването на търсенето чрез превенция, лечение, рехабилитация и програмите за намаляване на вредите.
Към тези два стълба са добавени и три хоризонтални приоритета, които да подпомогнат изпълнението на стратегията – засилено сътрудничество на национално и международно ниво, инвестиции в научни изследвания и нови технологии, както и усъвършенстване на нормативната уредба и управлението на процесите, свързани с борбата с наркотиците.
План за дейности и отговорни институции
Към стратегията е изготвен и конкретен План за дейности, който съдържа ясно дефинирани мерки, индикатори, срокове и отговорни институции. Министерството на здравеопазването е определено за водещо при изпълнението на стратегията, като ще координира работата на останалите 16 институции, сред които са МВР, Министерството на правосъдието, Министерството на образованието и науката, както и редица специализирани агенции.
Приемането на новата стратегия е важна стъпка в усилията на България за справяне с проблема с наркотиците, който засяга все повече млади хора и има сериозни социални и икономически последици за обществото. Очаква се стратегията да доведе до по-ефективна координация между институциите, по-добри резултати в превенцията и лечението и по-сигурна среда за гражданите.