Новият министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев официално пое поста си на 8 май 2026 г. и веднага обяви старта на мащабна реформа, насочена към овладяване на инфлацията, засилване на контрола върху търговските практики и структурно обединяване на ключови институции. Реформата цели да създаде по-ефективна среда за бизнеса и да улесни привличането на стратегически инвестиции в България.
Сред основните акценти в пакета от законодателни инициативи е удвояването на санкциите, налагани от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Това се аргументира с необходимостта от по-строг контрол върху нелоялните търговски практики, които допринасят за повишаване на цените и ограничават правата на потребителите. Паралелно с това се предвижда и засилване на правомощията на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), за да може тя по-ефективно да противодейства на картелни споразумения и други ограничаващи конкуренцията практики.
В сектор енергетика и горива предстои приемането на над 15 конкретни мерки, насочени към стабилизиране на пазара и ограничаване на ценовите колебания. Те ще бъдат подготвени в координация с регулаторните органи и браншовите организации, за да се постигне баланс между интересите на бизнеса, държавата и потребителите.
Структурната реформа включва обединяването на три ключови държавни институции – Българската агенция за инвестиции (БАИ), Българската банка за развитие (ББР) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Те ще преминат под шапката на Министерството на икономиката, за да се постигне по-добра координация и по-ефективно използване на ресурсите.
За да се улесни привличането на стратегически инвестиции, ще бъде създадено централизирано координационно звено към Министерския съвет. То ще бъде ръководено от вицепремиер по икономическа политика и ще отговаря за подготовката и провеждането на политики, насочени към насърчаване на високотехнологичните и иновативните проекти в страната.
Министър Пулев подчерта, че реформата ще бъде съпроводена от цялостна ревизия на всички публични предприятия, агенции и структури, с цел оптимизиране на тяхната дейност и премахване на дублиращи се функции. Той благодари на досегашния министър Ирина Щонова за стабилния и отговорен преход на управлението.
Очаква се новите мерки да влязат в сила поетапно през следващите месеци, като първите законодателни инициативи ще бъдат внесени за разглеждане от Народното събрание още през юни 2026 г.