На 8 май 2026 г. България има ново редовно правителство с премиер Румен Радев, излъчено от политическа партия „Прогресивна България“. Кабинетът замени служебния на Андрей Гюров и бе подкрепен с 124 гласа в парламента. Новото управление е съставено от 18 министри и четирима вицепремиери, като ключова новост е създаването на Министерство на иновациите и дигиталната трансформация.

Сред основните приоритети на кабинета са изготвянето на проектобюджет за 2026 г., усилването на фискалния контрол и засилена борба с корупцията. Вицепремиерът и финансов министър Гълъб Донев обяви, че до един месец ще внесе в парламента проектобюджета, като акцентът ще бъде върху събираемостта на приходите и контрола върху бюджетния дефицит. Бившият финансов министър Георги Клисурски отчете, че по общинската инвестиционна програма вече са разплатени 90% от средствата.

Министерството на вътрешните работи, оглавено от Иван Демерджиев, поставя борбата с корупцията като водещ приоритет. Новият министър даде положителна оценка за работата на изпълняващия длъжността главен секретар на МВР Кандев. От своя страна, министърът на правосъдието Николай Найденов заяви, че ще работи за „рестарт“ на съдебната реформа, признавайки, че до момента тя е била лишена от съдържание.

Министерството на икономиката, инвестициите и индустрията, ръководено от вицепремиера Александър Пулев, предстои да бъде преструктурирано. Във ведомството ще бъдат върнати Българската агенция за инвестиции и Българската банка за развитие. По думите на Пулев, тези промени са ключови за стимулиране на инвестициите и индустриалното развитие.

Сред останалите акценти в програмата на правителството са въвеждането на концепция за „включваща социална политика“ от страна на социалния министър Наталия Ефремова, както и модернизацията на образователната система чрез политически консенсус по думите на министъра на образованието и науката проф. Георги Вълчев. Министерството на транспорта, с министър Георги Пеев начело, ще постави акцент върху безопасността, а аграрният министър Пламен Абровски, завръщайки се на поста, ще работи за преодоляване на предизвикателствата пред земеделския сектор. Министерството на туризма също посреща завръщане – Илин Димитров отново застава начело на ведомството. Министърът на младежта и спорта Енчо Керязов обяви засилен фокус върху превенцията на зависимостите при децата и развитието на елитния спорт.