Служебният министър на финансите Георги Клисурски защити стабилността на държавните финанси пред парламента, като отхвърли опасенията за финансова криза. По време на извънредно изслушване, инициирано от парламентарната група „Прогресивна България“, Клисурски представи актуалните данни за изпълнението на бюджета, като подчерта, че нарасналият дефицит се дължи основно на разходите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Фискалният резерв към 30 април 2026 г. възлиза на 6,8 млрд. евро, което гарантира финансовата стабилност на страната, посочи министърът. Дефицитът по Консолидираната фискална програма за периода януари–април е 1,75 млрд. евро, или 1,4% от БВП. Ръстът на приходите е 11% на годишна база, достигайки 14,1 млрд. евро. „Нарасналият дефицит е резултат от ускореното разплащане на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, както и от социални плащания. Това е временен ефект, който ще бъде компенсиран през втората половина на годината с постъпването на четвъртото и петото плащане по ПВУ“, заяви Клисурски.

Той припомни, че през 2025 г. дефицитът по касова основа е бил 3% от БВП, а по начислена основа – 3,5%. Държавният дълг в момента е близо 30% от БВП, като се очаква да намалее до 28,5% през следващата година. „Разходите по ПВУ през 2026 г. възлизат на около 4 млрд. евро, от които до момента са разплатени около 0,5 млрд. евро. Очакваме да получим останалите средства до края на годината, което ще намали дефицита“, допълни той.

Клисурски обърна внимание, че България няма да влезе в процедура по свръхдефицит благодарение на дерогация за отбрана, която позволява приспадане на 0,5 процентни пункта заради разходите за бойни самолети. Той също така отчете, че от общинската инвестиционна програма, чийто общ размер е 460 млн. евро, вече са изплатени 345 млн. евро, а още 75 млн. евро са одобрени за разплащане.

Служебният министър на финансите коментира и политическите нападки, свързани с дефицита. Той посочи, че през миналата година представители на ГЕРБ са говорили за „дупка“ от 16 млрд. лева в бюджета, която след приемането на България в еврозоната „изчезна“. Клисурски подчерта, че подобни твърдения целят единствено политическа манипулация и не отговарят на реалността. Европейската комисия е изпратила писмо с искане за разяснения относно дефицита над 3% от БВП за 2025 г., но според министъра това е стандартна процедура и не би довела до санкции.

В заключение Георги Клисурски увери, че въпреки предизвикателствата, свързани с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, финансовата стабилност на страната е гарантирана, а временният дефицит ще бъде преодолян с постъпването на останалите средства по ПВУ и продължаващия ръст на приходите.