България има нови министри в ключови ресори – транспорт, енергетика и образование. На официална церемония Георги Пеев пое поста министър на транспорта от Корман Исмаилов, като заяви, че безопасността ще бъде неговият основен приоритет. В рамките на същата смяна на кабинета екологосъобразният преход и дигитализацията в транспорта също бяха посочени като важни направления. Начело на Министерството на енергетиката застава Ива Петрова, която наследява Трайчо Трайков, а професор Георги Вълчев оглави Министерството на образованието и науката, заменяйки проф. Сергей Игнатов.
Георги Пеев, с над 20-годишен опит в авиацията, е родом от Казанлък и завършил авиационна техника в Техническия университет – София. Той има дългогодишна кариера в управлението на въздушното движение, вкл. като ръководител на Дирекция „Ръководство на въздушното движение“ от 2014 г. Пеев е известен с ролята си в сливането на въздушните пространства на България, Румъния, Унгария и Словакия.
„За мен безопасността е абсолютен приоритет. В следващите месеци ще работим активно по дигитализацията на транспорта и ще подкрепяме развитието на зеления транспорт. Имаме нужда от модернизация и иновации, за да отговорим на европейските и световните тенденции“, заяви Пеев по време на церемонията по встъпването му в длъжност.
От своя страна Корман Исмаилов, който предаде поста, изрази увереност в успеха на новия екип. Президентът Румен Радев предложи Георги Пеев за министър в новия кабинет, подчертавайки професионалния му опит и експертиза.
Транспортният сектор е в предизвикателна ситуация
Въпреки оптимистичните изказвания, транспортните асоциации в страната изразяват сериозни тревоги. Те настояват за незабавни срещи с новото ръководство, за да бъдат обсъдени проблемите в сектора. Кризата в транспорта застрашава около 15 000 компании и близо 20% от транспортните средства в България. Според браншовите организации е необходима спешна подкрепа от държавата, за да се избегнат масови фалити и загуба на работни места.
Нов екип и в енергетиката и образованието
Ива Петрова пое Министерството на енергетиката от Трайчо Трайков. Новият министър заяви, че ще работи за конкурентен енергиен бранш и ще постави акцент върху ядрената енергия, възобновяемите източници, въглищните мощности, както и върху развитието на газовата и електроенергийна инфраструктура. Трайчо Трайков подчерта огромната отговорност на поста и направи доклад за работата на екипа си.
В сферата на образованието и науката начело застава проф. Георги Вълчев, който наследява проф. Сергей Игнатов. Проф. Вълчев е ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от ноември 2023 г. и е академик в областта на културознанието и историята. Той заяви, че ще работи за повишаване качеството на образованието и за задържане на младите специалисти в България.