Гоце Делчев беше домакин на българо-турски бизнес форум, който постави началото на нов етап в икономическото сътрудничество между България и Турция. Събитието се проведе на 20 март 2025 г. и бе организирано от Търговско-промишлената палата в града със съдействието на Община Гоце Делчев и в партньорство с Търговско-промишлената палата на турския град Сунгурлу.

Форумът е част от европейския проект „Развитие на търговските мрежи за общо бъдеще“, който се изпълнява по програмата „Бизнес диалог между Европа и Турция“ в периода 2024–2027 г. Основната цел на инициативата е задълбочаване на икономическите отношения между Европейския съюз и Турция чрез бизнес форуми, обучения, обмен на добри практики и мерки за повишаване на капацитета на местните компании.

Откриването на събитието бе направено от заместник-кмета на община Гоце Делчев Богдан Боцев, който подчерта, че досегашните контакти с турски партньори са били основно в сферата на културата и спорта. „Днешният форум е стъпка към разширяване на сътрудничеството и в икономическата сфера. Убеден съм, че ще бъдат поставени основите на дългосрочни партньорства“, заяви Боцев. В рамките на церемонията той връчи и почетния знак на града на председателя на Търговско-промишлената палата в Сунгурлу.

Председателят на Търговско-промишлената палата в Гоце Делчев Илия Шербетов представи целите на проекта и подчерта значението на европейското финансиране за развитието на трансграничното сътрудничество. „Проектът включва серия от инициативи, насочени към подпомагане на местния бизнес да намери нови пазари и партньори. Вярваме, че това ще доведе до увеличаване на инвестициите и създаване на нови работни места“, посочи Шербетов.

Областният управител на Благоевград Николай Куколев също се включи във форума, като изрази подкрепа за инициативата. Той акцентира върху ключовата роля на сътрудничеството между бизнеса и образованието за изграждане на устойчиви връзки между двете държави. „Граничните региони като нашия имат огромен потенциал за развитие на международното икономическо сътрудничество. Важно е да се използват всички възможности, които се предоставят чрез европейските програми“, коментира Куколев.

В срещата участваха представители на общините Сатовча, Гърмен и Хаджидимово, както и делегации от Анкара и турския град Сунгурлу. По време на форума бяха представени данни за търговските отношения между България и Турция. Към края на 2025 г. стокообменът между двете страни възлиза на близо 9 млрд. евро годишно, а турските инвестиции в България надхвърлят 1,5 млрд. евро.

Организаторите изразиха увереност, че форумът ще бъде първа стъпка в изграждането на трайни бизнес връзки и ще даде нови възможности за развитие на местната икономика. Очаква се в следващите месеци да бъдат организирани и последващи срещи, както в България, така и в Турция.